Rychlý kontakt: +420 483 388 327 ico-googleico-facebook

Tepelná a zvuková korková izolace

Korek je přírodní materiál se specifickou buněčnou strukturou, díky níž ho lze použít k výrobě izolací proti hluku, úniku tepla a vibracím. Své uplatnění nachází v průmyslových a stavebních odvětvích. Využívá se nejen k exteriérovému zateplení fasád, izolování střech, ale k interiérovému izolování zvuku a tepla.

Korek jako surovina

Korek se získává oloupáním kůry z korkového dubu, který má schopnost kůru regenerovat a umožňuje její loupání, aniž by se poškodil samotný strom. Vlastnosti korku vyplývají z jeho struktury a chemického složení. Protože korkové pletivo obsahuje 89,7% plynných látek, jeho hustota je nízká. Tento údaj vyjadřuje velký nepoměr mezi objemem a hmotností korkové suroviny. Plynný prvek nacházející se v korku téměř neumožňuje vodivost z hlediska tepelného, zvukového nebo vibračního působení. Díky své struktuře má dobrou stlačitelnost a je flexibilní.

Korková izolace

Korková izolace se vyrábí ve formě expandované drtě nebo desek. Korkové desky se zhotovují bez použití cizích pojiv. Při zvýšené teplotě v kombinaci s vysokým tlakem se z korkových granulátů vytlačuje vlastní pryskyřice, čímž dochází k propojení granulátů do deskové formy s rozměry
1 000 × 500 mm. Tak se desky vyrábějí v požadované tloušťce a hustotě. Korek má trvalé technické vlastnosti. Používá se v ekologických nízkoenergetických stavbách, kde je nutno vytvořit zdravé prostředí s neměnnými vlastnostmi pro více generací.

Výhody korkové izolace:izolace1234

 • rozměrová stálost – nesmršťuje se (nehrozí vznik tepelných mostů),
 • odolnost vůči extrémním povětrnostním vlivům (od –200 do +200 °C),
 • odolnost vůči bakteriálním a chemickým vlivům,
 • paropropustnost – nedochází k akumulaci vodních par (nízký difúzní odpor),
 • tvoří zároveň tepelnou i zvukovou izolaci,
 • všeobecné použití (fasádní, střešní, podlahová izolace atd.),
 • dlouhá životnost.

Korek současně splňuje čtyři izolační vlastnosti: tepelnou, zvukovou, vibrační a antibakteriální.

Tepelná izolace

Kromě trvale stabilních technických vlastností je korek zvukově- i tepelně izolační. Omezuje nežádoucí tepelné ztráty (zisky), a tak vytváří požadovaný stav vnitřního prostředí. Základním úkolem tepelně izolační vrstvy je zpomalení odevzdávání tepla v čase. Tím se dosahuje trvalého udržování teploty ve vytápěné místnosti a naopak zmenšuje se postup tepla do chladného exteriéru. Tato vrstva by měla zabraňovat tvorbě kondenzace, tepelných mostů a současně omezuje tepelné deformace, především však snižuje ztráty energie při vytápění.

Zvuková izolace

Korek se vyznačuje dobrou absorpcí zvuku. Při položení korkové dlažby v minimální tloušťce 6 mm lze snížit hlučnost až o 20 decibelů. U korkové plovoucí podlahy je možno dosáhnout snížení hlučnosti až o 22 decibelů.

Vibrační izolace

Ve stavebnictví se antivibrační izolace používá pod průmyslové stroje a zařízení, pod silniční nosníky, na mostové dilatace a kolejové tratě. V domácnostech je tlumení kmitů a vibrací užitečné pro revmatiky a lidi s nemocnými klouby.

Antibakteriální izolace

Korek je antibakteriální, takže zabraňuje vzniku a případnému šíření plísní a hub. Kromě toho odpuzuje dřevokazný hmyz a škůdce (myši a krysy). Protože je tento materiál i antistatický, zabraňuje prašnosti prostředí.

Použití korkové izolace:

 • exteriérové zateplení kontaktních a odvětraných fasád budov,
 • izolování šikmých i rovných střech (včetně pochozích a vegetačních střech, i střech s dopravním zatížením) a teras,
 • interiérové izolování zvuku a tepla (podlahy, stěny, příčky a stropy),
 • izolování výtahů, tepelných a zvukových průmyslových zdrojů,
 • izolování základu stavby,
 • vhodná při výstavbě nízkoenergetických a pasivních domů.

Typy podlahových krytin

Podlahy se dělí na studené (keramická a kamenná dlažba, linoleum, laminátové podlahy atd.) a teplé (korek, dřevo, koberec). Při výběru podlahy se musíme zaměřit na její užitkové vlastnosti. Dnes, při růstu cen energií, se doporučuje vybírat teplé podlahy. Teplotní rozdíl mezi teplým a studeným typem podlahy za stejných podmínek v místnosti o rozloze 20 m2 může být 1,5 až 2 °C. U podlahového vytápění tzv. studených podlah je sice prostup tepla rychlejší, ale v letním období, kdy není vytápění nutné, může dojít k nárazovému výraznému ochlazení vnitřního prostředí. Ze zdravotního hlediska to není optimální.

I u takzvaných teplých podlah jsou výrazné rozdíly mezi jejich jednotlivými druhy. Koberec má sice dobré tepelné a zvukové izolační vlastnosti, ale jde o bakteriální materiál, což představuje nevhodné řešení pro alergiky a astmatiky. V případě dřevěných podlah, které se aplikují jako plovoucí podlahy, se tento problém může rovněž vyskytovat. Protože dřevěné parkety nejsou většinou ze spodní části impregnovány, může spodní část plesnivět. Jelikož se při chůzi víří vzduch, zárodky se šíří do celého interiéru.

Korkové podlahy

Korková podlaha se nabízí v široké škále strukturálních dekorů a barevných provedení. Dělí se na korkovou dlažbu a korkovou plovoucí podlahu.

Korková dlažba má vysoké využití hlavně ve vlhkých až mokrých prostředích, jako jsou koupelny či kuchyně. Důvodem je její nenasákavost a celková odolnost. Pro rychlou aplikaci se doporučuje ve větších prostorech použít korkovou nebo korkově-dřevěnou plovoucí podlahu.

Izolační část korkově-dřevěné podlahy tvoří korek na nosné desce HDF. Na desce je vyfrézovaný pevný a přesný klik systém. Konečnou úpravu tvoří speciálně upravená dýha s různými dekory.

Při použití oděruvzdorných povrchových úprav s vysokým stupněm rezistence (např. keramický lak) je možné tyto podlahy položit i na místa s vyšší zátěží, jako jsou například chodby, obchodní prostory a kanceláře.

Korkovou podlahu (dlažbu i plovoucí podlahu) lze položit i do místností s podlahovým vytápěním, protože hraniční hodnota tepelného odporu je podle normy 0,17 m2 . K/W.

U korkové dlažby o tloušťce 4 mm je tepelný odpor 0,05 m2 . K/W a u korkové plovoucí podlahy o tloušťce 11 mm dosahuje 0,129 m2 . K/W.

Údržba a možnost renovace

Pokud se použije správný typ, je korková podlaha nenáročná na údržbu. Při opotřebování vrchní vrstvy laku (5 až 8 let) se po jemném přebroušení může korková podlaha znovu přelakovat. V současnosti je k dispozici široká škála podlahových laků – od polyuretanových až po disperzní, případně speciální podlahové a obkladové vosky. Pro více zatěžované místnosti jsou doporučené korkové podlahy upravené keramickým lakem, u nichž není nutná údržba.

Životnost a odolnost

Korek je těžko opotřebovatelný, odolává střídání teplot, suchu, vlhkosti a dlouhodobému působení vody. Proto lze korek (po důkladné úpravě) použít i ve vlhkých prostorech koupelen.

Kontakt

Korek Jelínek, spol. s r.o.
Ještědská 492, Rychnov u Jablonce nad Nisou, Česká republika
Tel.: +420 483 388 327
Fax: +420 483 388 328
e-mail: korek@jelinek.cz

IČO: 62738984
DIČ: CZ62738984

Užitečné odkazy

On-line platba

platebni-karty

Odebírání novinek